Samorealizacja psychologia, człowieka, Maslow, Rogers, w biznesie, w pracy, zawodowa, pomysł na siebie, higiena psychiczna, zdrowy styl życia
Wsparcie psychologiczne Warszawa

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » SAMOREALIZACJA PSYCHOLOGIA » SAMOREALIZACJA CZ.2

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Samorealizacja cz.2

  
pasazer
03.03.2010 23:15:47
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 99 #479607
Od: 2010-2-19
Drugie znaczenie to już pewna koncepcja samorealizacji, nierzadko rozbudowana i zawierająca zdecydowanie więcej konkretów. Wtedy z tym pojęciem wiąże się próba głębszego zrozumienia człowieka, sposobu jego funkcjonowania w świecie, rozpoznanie i, nierzadko, zhierarchizowanie ludzkich celów i potrzeb. W tym znaczeniu samorealizacja jest psychologiczną teorią rozwoju osoby, nawet realizacji całego ludzkiego życia, teorią, w której niepomijalny jest ogólniejszy, filozoficzny pogląd na człowieka.

W obrębie psychologii stworzono kilka, istotnie się różniących koncepcji samorealizacji. W latach 60. i 70. powstała (choć, oczywiście, podlegała później różnym modyfikacjom) koncepcja, która może być uważana za klasyczną, a jest ściśle związana z rodziną teorii psychologicznych, określanych wspólną nazwą psychologii humanistycznej. Czyli nurtu psychologii kojarzonego z nazwiskami Abrahama Maslowa, Kurta Goldsteina, Gordona Allporta, a przede wszystkim Carla Rogersa. Poglądy psychologów humanistycznych odcisnęły ważne piętno na współczesnej kulturze, ich rola w zmianach obyczajowych jest nie do przecenienia, choć nie brakuje poglądów, że w równej mierze były one źródłem i nośnikiem przemian społecznych, co ich skutkiem i wyrazem. Idee te są wciąż obecne w obiegu kulturowym.

Są to teorie śmiałe. Samorealizacja nie jest w nich tylko rozwojem osobowości, ale i proponowaną drogą życia. Nie chodzi już tylko o przezwyciężanie psychologicznych braków, ale dążenie do osobowościowej doskonałości, która jest szczytnym rozwojem, realizacją wszystkich najprawdziwszych ludzkich możliwości, wypełnieniem życia i jego najgłębszym sensem. Nie dość tego, immanentną częścią niejednej teorii z owego kręgu jest przekonanie, że samorealizacja na końcu prowadzi jeszcze do czegoś więcej, do przekroczenia ograniczeń znanych człowiekowi z jego dotychczasowego doświadczania, do kontaktu z czymś ponadludzkim, absolutem.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » SAMOREALIZACJA PSYCHOLOGIA » SAMOREALIZACJA CZ.2

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny