Samorealizacja psychologia, człowieka, Maslow, Rogers, w biznesie, w pracy, zawodowa, pomysł na siebie, higiena psychiczna, zdrowy styl życia
Wsparcie psychologiczne Warszawa

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » SAMOREALIZACJA PSYCHOLOGIA » SAMOREALIZACJA CZ.3

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Samorealizacja cz.3

  
pasazer
03.03.2010 23:16:30
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 99 #479609
Od: 2010-2-19
Często pisze się o nurcie humanistycznym w psychologii, że powstał w opozycji do psychoanalizy i behawioryzmu, stąd nazywany jest trzecią siłą. Oto psychologia, która albo starała się przestrzegać naukowych kanonów (behawioryzm), albo przynajmniej miała ambicje, aby być nauką (psychoanaliza), uznała się za kompetentną do sformułowania odpowiedzi na pytania, które dotąd były domeną filozofii i religii. To prawda, że fundamentalne wątki filozoficzne obecne są w psychoanalizie, czy psychologii Junga; psychologia humanistyczna uczyniła jednak z tego rodzaju treści centrum swojej propozycji i zrobiła to w sposób nowy. Sformułowała odważną odpowiedź na pytanie, na czym polega bycie człowiekiem, kiedy życie ludzkie ma sens i ku czemu ono zmierza. Filozofia i religie takie odpowiedzi dawały od dawna, ich ważność została jednak w XX w. dość powszechnie zakwestionowana, natomiast na gruncie psychologii był to przełom. Ameryka czekała na to, Rogers i inni psychologowie humanistyczni wypowiadali się jako eksperci od problemów rozwoju jednostki, zdrowia i choroby, sposobów edukacji, ducha narodu amerykańskiego i właściwego sposobu uprawiania polityki zagranicznej. Ich książki rozchodziły się w milionowych nakładach.

Mierzenie się psychologii z problemem ludzkiego rozwoju i sensu życia spotkało się generalnie z dobrym odbiorem, wypełniało dotkliwą pustkę. Było silnym impulsem dla rozwoju myśli psychologicznej, psychoterapii i praktyk pomocowych. Zrodziło jednak nowe problemy. Już sam zakres takiego zaangażowania psychologii spowodował postawienie pytania o jej kompetencje i stosowaną w niej metodologię. Pojawił się problem praktyczny: jakie konsekwencje może mieć taki nowy sposób uprawiania psychologii dla indywidualnej terapii osób, które z powodu różnego rodzaju problemów zgłaszają po pomoc. Były to, i są nadal, pytania o zasadniczym znaczeniu, inspirujące do głębszej refleksji nad teorią i praktyką psychoterapii. Dziś wielu psychologów praktyków stara się zdecydowanie dystansować od wskazywania klientowi życiowej drogi i rozwiązań; neutralność światopoglądowa jest dla nich bardzo ważna. Uważają ją, i słusznie, za formę otwarcia na wszelkie problemy, z którymi może zgłosić się do nich osoba szukająca pomocy. Inni jednak, na poziomie nie tylko praktyki pomocowej, ale i teorii angażują się w jakiegoś rodzaju znaczącą filozofię człowieka.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » SAMOREALIZACJA PSYCHOLOGIA » SAMOREALIZACJA CZ.3

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny